Google Live Transcribe bi lahko bil v veliko pomoč ljudem s težavami s sluhom - Android

Google Live Transcribe bi lahko bil v veliko pomoč ljudem s težavami s sluhom - Android

Google je včeraj napovedal dve novosti v operacijskem sistemu Android, ki bosta več kot dobrodošli pri ljudeh s težavami s sluhom. Live Transcribe je aplikacija, ki samodejno prepisuje govor in besedilo v realnem času prikazuje na zaslonu pametnega telefona ali tablice. To omogoča, da lahko gluhi ali naglušni komunicirajo v primerih, ko brez tega orodja […]

Google je včeraj napovedal dve novosti v operacijskem sistemu Android, ki bosta več kot dobrodošli pri ljudeh s težavami s sluhom.

Live Transcribe je aplikacija, ki samodejno prepisuje govor in besedilo v realnem času prikazuje na zaslonu pametnega telefona ali tablice. To omogoča, da lahko gluhi ali naglušni komunicirajo v primerih, ko brez tega orodja ne bi mogli.

Sound Amplifier pa je namenjen ljudem, ki imajo nekoliko slabši sluh. Podobno kot slušni aparat omogoča spremembo zvočnih nastavitev in tako izboljša slušno zaznavanje. To orodje je bilo predstavljeno že maja 2018 na Googlovi I/O konferenci, zdaj pa je končno na voljo širši množici.

Obe aplikaciji bosta ob nakupu prednaloženi na Pixel 3 telefonih, za ostale naprave pa bosta na voljo v Google Play trgovini. Razpoložljivost sicer ni takšna, kot bi si želeli, saj bo na začetku Live Transcribe na voljo kot Beta v omejenem številu, Sound Amplifier pa za delovanje potrebuje Android 9 Pie, ki še ni na prav veliko telefonih.

The Verge poroča, da aplikaciji delujeta zelo dobro. Live Transcribe v večini primerov pravilno postavi tudi velike začetnice in ločila. Enostavnemu uporabniškemu vmesniku so dodali nekaj koristnih funkcij, kot je utripajoč moder krogec v zgornjem kotu, ki beleži raven šuma iz okolja in tako uporabniku namigne, da mora svoj telefon postaviti bližje govorcu. Podprtih je 70 jezikov, uporabnik pa lahko izbere dva primarna in med njima enostavno preklaplja. Celoten spisek jezikov za zdaj še ni objavljen.

Sound Amplifier pa ojača zvok okolice (govor) in ga nato predvaja v slušalke (za zdaj deluje samo z žičnimi slušalkami). Aplikacija to naredi brez internetne povezave. Uporabnik lahko spreminja nastavitve in do neke mere izloči nezaželene šume iz okolice.

Podobno funkcijo je Apple nedavno vključil v iOS, deluje pa skupaj z AirPods slušalkami. Google ne izključuje, da bodo aplikaciji priredili tudi za iOS, a ne tako kmalu.

05/02/2019 07:56 AM