Google in Apple sodelujeta pri razvoju aplikacije za sledenje koronavirusu - Android

Google in Apple sodelujeta pri razvoju aplikacije za sledenje koronavirusu - Android

V nekoliko nenavadni napovedi sta konkurenta Google in Apple oznanila sodelovanje pri razvoju platforme za pametne telefone, ki bi omogočala sledenje širjenju koronavirusa. Gre za pristop, ki je nastal iz potrebe po učinkovitejši metodi sledenja zaradi visoke kužnosti koronavirusa, pri kateri do sedaj uporabljene metode odpovejo. Sledenje temelji na metodi kontaktnega sledenja, pri kateri se poskuša […]

V nekoliko nenavadni napovedi sta konkurenta Google in Apple oznanila sodelovanje pri razvoju platforme za pametne telefone, ki bi omogočala sledenje širjenju koronavirusa. Gre za pristop, ki je nastal iz potrebe po učinkovitejši metodi sledenja zaradi visoke kužnosti koronavirusa, pri kateri do sedaj uporabljene metode odpovejo.

Sledenje temelji na metodi kontaktnega sledenja, pri kateri se poskuša ugotoviti, s koliko osebami je bila okužena oseba v stiku. Nova platforma, razvita za operacijska sistema Android in iOS, uporablja funkcijo zaznavanja bližnjih naprav, ki jo podpira brezžična tehnologija bluetooth. Na platformi bi nato lahko vsaka država ustvarila svojo aplikacijo, v katero bi uporabniki prostovoljno vnašali podatke o svojem zdravstvenem stanju. V primeru potrjene okužbe ene osebe bi bili o tem opozorjeni vsi, ki so bili s to osebo v stiku.

Predlagana metoda delovanja, slika 1 od 2. Vir: Google

Podjetji bosta maja izdali programske vmesnike, ki omogočajo delovanje aplikacij ne glede na operacijski sistem. Države, ki se bodo odločile za uporabo tega programskega vmesnika, bodo nato v spletne trgovine z aplikacijami naložile svoje aplikacije za sledenje koronavirusu. Za prihodnje mesece podjetji načrtujeta omogočitev sledenja preko bluetootha na nivoju operacijskega sistema, brez potrebe po dodatnem programskem vmesniku.

Za razliko od sledenja preko tehnologije GPS je sledenje preko bluetootha veliko bolj anonimno, saj ne zbira podatkov o lokaciji posameznika. Zbirajo se le podatki o bližini drugih naprav, ki se shranjujejo v podatkovno bazo na strežniku. Ključi, s katerimi se naprava identificira, se spreminjajo vsakih 15 minut, s čimer je dodatno onemogočena identifikacija posameznika. Tudi ob potrditvi okužbe ne bo razvijalcu aplikacije dostopna identiteta posameznika, ki bo ostala skrita tudi pred Applom in Googlom.

Predlagana metoda delovanja, slika 2 od 2. Vir: Google

Metoda zveni obetavno, vendar ima nekaj pomanjkljivosti. Uporabnikom aplikacije glede na opisane lastnosti platforme nič ne preprečuje, da bi anonimno vnašali primere potrjenih okužb, s čimer bi se panika še bolj širila.

Za normalno delovanje bi moral bluetooth biti neprestano vklopljen, kar poleg večje porabe baterije pomeni tudi izpostavitev naprave varnostnim luknjam, značilnim za bluetooth. Platforma poleg tega ne beleži časa trajanja stika – daljši stik pomeni večjo možnost prenosa okužba.

Zaradi novosti platforme ni še točno dorečeno, kako bi jo Google in Apple ponudila širši javnosti in kdo bi skrbel za njeno infrastrukturo.

Uvodna fotografija: Apple

14/04/2020 10:09 AM