Google opozarja pred neavtoriziranim nalaganjem aplikacij na Huaweijeve telefone - Android

Google opozarja pred neavtoriziranim nalaganjem aplikacij na Huaweijeve telefone - Android

Prepoved poslovanja ameriških podjetij s Huaweijem zaenkrat ni pokazala poslovnih posledic za kitajskega proizvajalca, saj je Huawei kljub ameriški prepovedi in ostrim kritikam povečal prodajo telefonov. Eden izmed bolj opaznih rezultatov prepovedi bi bila odsotnost prednaloženih Googlovih aplikacij na telefonu, na katere se zanaša velika večina uporabnikov operacijskega sistema Android. Za iznajdljivejše uporabnike pa odsotnost […]

Prepoved poslovanja ameriških podjetij s Huaweijem zaenkrat ni pokazala poslovnih posledic za kitajskega proizvajalca, saj je Huawei kljub ameriški prepovedi in ostrim kritikam povečal prodajo telefonov.

Eden izmed bolj opaznih rezultatov prepovedi bi bila odsotnost prednaloženih Googlovih aplikacij na telefonu, na katere se zanaša velika večina uporabnikov operacijskega sistema Android. Za iznajdljivejše uporabnike pa odsotnost Googlovih aplikacij na telefonu ne predstavlja ovire, saj je aplikacije še vedno mogoče naknadno naložiti na telefon.

Google je prejšnji teden nepričakovano objavil članek, v katerem je nekoliko pojasnil situacijo s prepovedjo poslovanja s Huaweijem. Opozarja pred neavtoriziranim nalaganjem Googlovih aplikacij (Maps, YouTube, Gmail, spletna trgovina Play itd.) na Huaweijeve telefone.

Google jamči za verodostojnost svojih aplikacij na trgovini Play s funkcijo Play Protect. Vir: Google

Google opozarja predvsem na možnost, da uporabnik naloži aplikacijo, za katero misli, da je Googlova, vendar ima lahko spremenjeno programsko kodo in posledično predstavlja varnostno tveganje za uporabnika. Na takšen način spremenjene aplikacije lahko v ozadju zbirajo zaupne podatke o uporabniku in jih pošiljajo neznano kam.

Google dodatno pojasnjuje, da vse Huaweijeve naprave, naprodaj po 16. maju 2019, nimajo prednaloženih avtoriziranih Googlovih aplikacij zaradi ukrepov ameriške vlade. Vsi Huaweijevi telefoni, prodani pred tem datumom, bodo še vedno deležni običajnih posodobitev. Google se v objavi izogiba presoji o varnostnem tveganju, ki ga predstavlja poslovanje s Huaweijem. Namesto tega se bolj osredotoča na zaščito uporabnikov svojih storitev in močno odsvetuje neavtoriziran dostop do njih.

Huawei je sicer povečal celokupno prodajo telefonov, vendar predvsem po zaslugi kitajskega trga, kjer se je zlasti model Mate 30 izkazal za zelo priljubljenega. Izven Kitajske se je telefon prodajal občutno slabše, saj so uporabniki vajeni dostopa do Googlovih storitev. Huawei ima načrte za samostojne storitve, ki bodo predstavljale alternativo Googlovim aplikacijam, vendar se izven Kitajske še niso prijele. Huaweijeva spletna trgovina z aplikacijami ima na Kitajskem kar 400 milijonov aktivnih uporabnikov, ki lahko izbirajo med 55 000 aplikacijami. Huaweiju predstavlja izven Kitajske največjo oviro ravno razširjenost Googlovih distribucij Androida in Applov konkurenčni iOS – slednji je sicer prisoten na kitajskem trgu, Google pa ne.

Situacija je gotovo neugodna tudi za Google, ki je izgubil dostop do drugega največjega proizvajalca telefonov na svetu. Google v izjavi hkrati poudarja, da se nameravajo dosledno držati sankcij ameriških oblasti in da bodo poslovanje s Huaweijem nadaljevali takoj, ko bo to dovoljeno.

Uvodna fotografija: Engadget

25/02/2020 11:02 AM