Huawei bo potreboval več let za odpravo varnostnih težav v Britaniji - Android

Huawei bo potreboval več let za odpravo varnostnih težav v Britaniji - Android

Največji svetovni proizvajalec telekomunikacijske opreme Huawei je od lanskega leta dalje v težavah širom sveta, tokrat pa se zagovarjajo pred britanskimi oblastmi. Po poročanju Reutersa je Huaweijev vodja oddelka za poslovanje z operaterji Ryan Ding v pismu, naslovljenemu predsedniku britanskega parlamentarnega odbora za znanost in tehnologijo, zapisal, da bo podjetje potrebovalo tri do pet let in […]

Največji svetovni proizvajalec telekomunikacijske opreme Huawei je od lanskega leta dalje v težavah širom sveta, tokrat pa se zagovarjajo pred britanskimi oblastmi.

Po poročanju Reutersa je Huaweijev vodja oddelka za poslovanje z operaterji Ryan Ding v pismu, naslovljenemu predsedniku britanskega parlamentarnega odbora za znanost in tehnologijo, zapisal, da bo podjetje potrebovalo tri do pet let in okoli dve milijardi dolarjev sredstev za odpravo težav, ki jih je britanski svet za državno kibernetsko varnost našel pri Huaweijeveih izdelkih.

V poročilu sveta je sicer bilo večkrat poudarjeno, da ni nobenih konkretnih dokazov o vohunski opremi, bodisi strojni ali programski. Britanske raziskovalce je bolj skrbela netransparentnost določenih delov programske kode. Ding hkrati poudarja, da je Huawei pod drobnogledom na vseh trgih, kjer je prisoten, in da ne bi nikoli uporabili svoje opreme v prid kitajskim obveščevalnim agencijam, saj bi jim tovrstne dejavnosti uničile posel.

Evropska komisija razmišlja o prepovedi Huaweijeve telekomunikacijske opreme

Težave so se začele s kitajskim zakonom, sprejetim leta 2017, ki kitajskim podjetjem in državljanom zakonsko nalaga sodelovanje s kitajskimi obveščevalnimi službami. Zakon je sprožil številne polemike po svetu, predvsem v ZDA, kjer je predsednik Donald Trump lani podpisal izvršni ukaz, ki vladnim agencijam in zaposlenim prepoveduje uporabo Huaweijevih in ZTE-jevih izdelkov.

Hkrati je ameriška vlada pritiskala na mobilne operaterje, naj ne uporabljajo izdelkov kitajskih telekomunikacijskih gigantov in naj jih ne ponujajo ameriškim potrošnikom, kar je Huaweiju pokvarilo načrtovan prodor na ameriški trg.

Težave so se stopnjevale konec lanskega leta, ko je bila v Kanadi na prošnjo ameriških oblasti aretirana Huaweijeva finančna direktorica in hči ustanovitelja podjetja Meng Wanzhou zaradi suma finančne prevare. Denar naj bi preko slamnatih podjetij preusmerjala v iranska telekomunikacijska podjetja, kar ni v skladu z ameriškimi sankcijami, naloženimi Iranu.

Januarja letos sta na Poljskem bila aretirana dva uslužbenca Huaweija zaradi suma vohunjenja, kmalu zatem pa ju je podjetje odpustilo. Komisija Evropske unije hkrati premišljuje o popolni prepovedi Huaweijeve telekomunikacijske opreme za izgradnjo infrastrukture, ki je potrebna za mobilni standard 5G. To zna povzročiti zamude pri vzpostavitvi standarda, saj se številni evropski mobilni operaterji zanašajo na Huawei za potrebno opremo.

Do sedaj še ni bilo predloženo konkretno dokazno gradivo, ki bi utemeljilo sume o Huaweijevem vohunjenju. Se pa porajajo številne špekulacije, da gre preprosto za poskus ameriških oblasti, da bi preprečile nadvlado kitajskim podjetjem v prid ameriških, predvsem Qualcomma, ki tudi sam dela na tehnologiji 5G.

07/02/2019 09:43 AM