Huawei še vedno uporablja ameriške komponente v telefonih - Android

Huawei še vedno uporablja ameriške komponente v telefonih - Android

Sankcije ameriške vlade proti kitajskemu proizvajalcu telekomunikacijske opreme Huawei še vedno trajajo, Huawei pa je zaradi tega že pripravljen na drastičen upad prodaje novih modelov, predvsem zaradi pomanjkanja prednaloženih Googlovih aplikacij. Analiza modela P40 s strani Financial Times pa je presenetljivo pokazala, da Huawei še vedno uporablja določene komponente ameriških podjetij. Spletna stran je za […]

Sankcije ameriške vlade proti kitajskemu proizvajalcu telekomunikacijske opreme Huawei še vedno trajajo, Huawei pa je zaradi tega že pripravljen na drastičen upad prodaje novih modelov, predvsem zaradi pomanjkanja prednaloženih Googlovih aplikacij. Analiza modela P40 s strani Financial Times pa je presenetljivo pokazala, da Huawei še vedno uporablja določene komponente ameriških podjetij.

Spletna stran je za primerjavo vzela tudi lanskoletni model P30, ki je bil naprodaj tik preden so ukrepi stopili v veljavo z lanskim majem. Telefone je razstavilo kitajsko podjetje XYZone, ki se ukvarja z razstavljanjem telefonov in identifikacijo proizvajalcev njihovih komponent. Pri tem je potrebno upoštevati dejstvo, da enaki modeli telefona uporabljajo različne komponente, glede na čas, ko so bili proizvedeni.

Radiofrekvenčne module v modelu P40 proizvajajo tri različna ameriška podjetja: Qualcomm, Skyworks in Qorvo. Gre za tri podjetja, ki so enake module proizvajala že za lanskoletni telefon P30. Radiofrekvenčni moduli so med pomembenjšimi komponentami v telefonu, saj so priključeni na antene in skrbijo za povezavo naprave na mobilno omrežje. Gre za analogne čipe, ki so področje, na katerem ameriška podjetja še vedno prednjačijo pred kitajskimi.

Sankcije ameriške vlade ameriškim podjetjem dopuščajo omejeno poslovanje s Huaweijem, vendar morajo za to zaprositi za posebno dovoljenje. Qualcommova komponenta spada pod okrilje posebnega dovoljenja podjetja, za podjetji Skyworks in Qorvo pa še ni znano, če imata potrebno dovoljenje. Huaweijev model Mate 30 Pro, ki je bil pred kratkim razstavljen na spletni strani iFixit, nima vgrajenih komponent teh dveh podjetij.

Spremembe zaradi ameriških ukrepov so zlasti vidne pri spremembi proizvajalca pomnilniškega čipa NAND, v katerega se shranjujejo različne datoteke uporabnikov. Čip je pri modelu P30 proizvajal ameriški Micron, pri letošnjem P40 pa za njegovo proizvodnjo skrbi Samsung.

Dobavitelji in proizvajalci ostalih komponent večinoma ostajajo enaki z razliko pri proizvajalcu zaslona: pri P30 je za zaslon skrbel Samsung, pri P40 pa zaslon proizvajata BoE ali LG, odvisno od serije. Zanašanje na ameriška podjetja kaže na težavnost samostojnega razvoja tovrstnih komponent, Kitajska pa je že dlje časa spodbuja svoja podjetja, da osamosvojijo svojo proizvodnjo. Operacijski sistem Android je v osnovi odprtokoden, tako da ga lahko po meri prilagodi kdorkoli, nekoliko večjo težavo pa predstavlja zasnova ARM procesorjev, za katero ima v lasti patent ameriško podjetje Arm Holdings.

Uvodna fotografija: Huawei

02/04/2020 10:03 AM