Kaj prinaša nova različica Androida - Android

Kaj prinaša nova različica Androida - Android

Medtem ko nekateri še vedno čakajo na sistemsko posodobitev s strani svojega proizvajalca telefona na Androidovo različico P, je delo na naslednji različici Q v polnem zamahu. Kakšne novosti prinaša? Končno Dark Mode Na spletnem portalu XDA-Developers, ki gostuje vrsto razvijalskih projektov, povezanih z Androidom, so dobili dostop do predogleda razvijalske različice Androida Q. Najopaznejša […]

Medtem ko nekateri še vedno čakajo na sistemsko posodobitev s strani svojega proizvajalca telefona na Androidovo različico P, je delo na naslednji različici Q v polnem zamahu. Kakšne novosti prinaša?

Končno Dark Mode

Na spletnem portalu XDA-Developers, ki gostuje vrsto razvijalskih projektov, povezanih z Androidom, so dobili dostop do predogleda razvijalske različice Androida Q. Najopaznejša novost je sistemski Dark Mode, torej način, v katerem sistemski grafični vmesnik barve zamenja s temnejšimi odtenki. Ta način je poleg estetskih razlogov priljubljen predvsem, ker manj obremenjuje oči v temnejših okoliških pogojih in ker prinaša opazne prihranke pri porabi baterije na napravah z OLED zasloni.

Dark Mode je bil na seznamu želja mnogih uporabnikov in Google že vrsto let posluša pritožbe, ker ga niso vključili v nobeno dosedanjo različico. Poleg sistemskih aplikacij bo Dark Mode ponujal tudi zatemnitev vseh ostalih aplikacij, vendar se rezultati trenutno razlikujejo od aplikacije do aplikacije. Pogosto se pojavljajo grafične napake pri aplikacijah, kot je Facebook, predvsem pri izpisu črk na ozadje (velikokrat se izpišejo črne črke na črnem ozadju). Glede na to, da je različica daleč od uradnega izida, imajo še veliko časa za odpravo tovrstnih napak.

Vklop Dark Mode je do sedaj že bil mogoč za določene aplikacije in pri nekaterih razvijalskih različicah Androida.

Druga najopaznejša sprememba je spremenjen dostop do dovoljenj (ang. permissions) za nameščene aplikacije. Če smo do sedaj aplikacijam dostop do sistemskih nastavitev (npr. shranjevanje datotek, možnost pošiljanja sporočil, branje podatkov o lokaciji itd.) dodelili le ob prvem zagonu aplikacije in potem morali vsakič posebej v nastavitve za izklop določenih dovoljenj dostopa, bo sedaj možno pravice dostopa dodeliti le za čas uporabe aplikacije. Tako bo ob neuporabi aplikaciji onemogočeno branje podatkov v ozadju, česar bodo veseli predvsem ljudje, ki cenijo zasebnost in varovanje osebnih podatkov.

V nastavitvah je bil opažen tudi parameter, imenovan Desktop Mode, torej namizni način, namenjen uporabi z dodatnimi zasloni. Možnost v trenutni različici žal ni delovala, tako da ni bila preizkušena, bo pa najbrž podobna Samsungovemu DeX ali Huaweijevemu EMUI Desktop.

Niso pa vse spremembe pozitivne

Razvijalska skupnost je ob podrobnemu pregledu programske kode ugotovila, da se v njej skriva možnost sistemskega zaklepa naprave na določenega operaterja, tudi za naprave z dvema SIM karticama. To pomeni, da bosta morali obe SIM kartici biti vezani na enega operaterja, drugače naprava ne bo imela dostopa do mobilnih storitev. Uradnih informacij še ni, vendar kaže na Googlovo željo po tesnejših poslovnih vezeh s ponudniki mobilnih storitev.

Nekatere od zgoraj omenjenih stvari seveda niso čista novost, ker so jih določeni proizvajalci že vključili v svoje različice Androida. So pa kazalec smeri, v katero Google vodi razvoj operacijskega sistema. Za več podrobnosti in uradnih informacij bo treba počakati do Googlove I/O konference, ki bo na sporedu letošnjega maja.

24/01/2019 11:10 AM