Letošnji sejem zabavne elektronike CES v Las Vegasu je bil v znamenju televizorjev in ostalih pametnih naprav za dom. Sicer smo še daleč od televizorjev z neverjetno visoko ločljivostjo 8K in takih, ki se zvijejo v rolo, ko jih ne uporabljamo, kot smo lahko videli na CES-u. Vendar si lahko za ugodno ceno že privoščite pametne televizorje z neverjetno tankimi robovi, ki prikazujejo sliko v zelo visoki ločljivosti 4K.
Pomembno je preudarno izbrati televizor za primerno ceno, saj bo ta krasil vašo dnevno sobo in vas ob večerih zabaval več kot pet ali celo deset let.
Zadnji trendi na naših prodajnih policah so UHD, 4K, HDR, Android TV, LCD, OLED. Te oznake večkrat zmedejo kupce, zato vam v tokratnem vodiču podrobneje predstavljamo vse omenjene tehnologije in svetujemo, kje biti najbolj pozorni. S tem nadgrajujemo vodič izpred dveh let, ko smo pod drobnogled vzeli predvsem velikosti televizorjev in ločljivosti zaslonov.
Najprej se odločite, koliko boste zapravili za televizor. Cene namreč nihajo med 100 evri in 5000 evri ali celo več. Pri ceni je pomembno, da se zavedate, da so televizorji v zadnjih petih letih postali veliko cenejši. To pomeni, da lahko za solidno ceno dobite napravo, ki bo ponujala večino trenutnih trendov in specifikacij.
Cena posameznih televizorjev raste predvsem z rastjo velikosti diagonale zaslona, višjo ločljivostjo zaslona, novejšimi tehnologijami za prikazovanje slike, bogatejšimi barvami, kontrasti in boljšimi zvočniki v ohišju televizorja.
Če smo še pred dvema letoma pisali, da velikost zaslona oziroma diagonale zaslona televizorja izbiramo glede na velikost prostora oziroma oddaljenost televizorja od mesta gledanja, se je to povsem spremenilo. Danes je pomembno, da izberemo čim večji televizor, saj se podobno kot pri mobilnih telefonih hitro navadimo na večje zaslone in nam manjši kmalu postanejo premajhni.
Pri tem pa morate biti pazljivi, saj mora z večanjem diagonale zaslona naraščati tudi ločljivost prikazovanja slike, še posebej v manjših prostorih, kjer sliko na zaslonu gledamo bližje kot v večjih prostorih. Nižja ločljivost in večja diagonala zaslona namreč pomeni, da morajo biti posamezne točke na zaslonu, ki prikazujejo posamične barvne točke in s tem gradijo celotno sliko, veliko večje, da lahko prekrijejo večjo površino sprednje ploskve televizorja. Rezultat je bolj zrnata slika na zaslonu, kar je lahko pri gledanju od blizu moteče in neprijetno.
Torej, ko izbirate večjo diagonalo zaslona, bodite pozorni tudi na to, da je ločljivost zaslona višja, vendar pozor: sorazmerno z višanjem obeh specifikacij se viša tudi cena televizorja, zato izberite nekaj vmesnega. Za prostor velikosti približno 20 kvadratnih metrov bo več kot dovolj televizor diagonale okoli 120 cm (49 palcev), pri tej velikosti pa si lahko privoščite najvišjo trenutno ločljivost 4K. Če vas finance ne omejujejo, si le privoščite večjo diagonalo ne glede na prostor.
Največja prednost današnjih televizorjev je, da so se iz zajetnih in težkih naprav razvili v tanke in lahke naprave, ki skorajda nimajo robov okoli zaslona. To pomeni, da vam ni treba preveč razmišljati pri načrtovanju prostora, ki ga bo zavzel televizor, in se lahko skoraj povsem zanašate le na diagonalo. Zaradi lahkotnosti pa lahko televizor brez težav namestite na stojalo, steno ali polico z nosilci.
Če boste televizor pritrdili na steno ali strop, bodite vseeno pozorni, da preverite nosilnost nosilca glede na težo televizorja. Prav tako vam ni treba več skrbeti, da bo televizor naredil prostor vizualno manj privlačen.
Pri obliki in izdelavi televizorjev je treba izpostaviti še barve ohišja, kjer prevladuje črna, zato imate med črnimi televizorji tudi več možnosti izbire, na voljo pa so televizorji z ravnim zaslonom in ukrivljenim. Pri slednjih ne boste dosegli nikakršnega učinka pri gledanju ali kakovosti slike, ampak gre le za kozmetični dodatek zunanjega videza naprave, zato raje prihranite in izberite ravno ploskev, saj so ukrivljeni zasloni dražji.
Nihče izmed proizvajalcev ne proizvaja več plazma televizorjev, zato je večina televizorjev na trgu tehnologije LED LCD, sledijo ji televizorji OLED oziroma QLED, kot ga marketinško poimenuje Samsung.
Tehnologija LCD ali liquid crystal display deluje na principu tekočih kristalov, ki pod električno napetostjo spreminjajo smer pozicioniranja in s tem drugače odbijajo svetlobo skozi kristal, ki je čez celo podlago zaslona nameščena pod plastjo kristalov. To omogoča prikazovanje treh osnovnih barv: rdeče, modre in zelene.
Televizorji z OLED tehnologijo pa imajo drugačno zasnovo posameznih točk na zaslonu, kjer je vsaka točka osvetljena posamično in prikazuje tri omenjene barve istočasno le z različno jakostjo, kar naredi sliko.
Ti dve tehnologiji se razlikujeta med sabo glede na kakovost slike, kjer imata tako LCD kot OLED svoje prednosti in slabosti. Vseeno pa velja OLED za zmagovalca, ki pa je dražji, vendar LCD ne zaostaja preveč.
Zaradi enotnega in močnejšega vira svetlobe pod plastjo kristalov je LCD zmagovalec pri svetilnosti, vendar zaradi enotnega vira svetlobe črna slika na zaslonu ni nikoli povsem črna, ampak malo sprana. Nasprotno z OLED tehnologijo, kjer se posamična točka preprosto ugasne, ko mora prikazati črno barvo, zato je črna točka na tistem mestu zares črna. Zaradi posamično osvetljenih točk je OLED zmagovalec tudi pri kontrastu – torej pri razmerju jakosti prikazovanja temnih in svetlih predelov na sliki. Sta pa obe tehnologiji povsem enaki pri ločljivostih zaslonov, saj obe ponujata trenutno najbolj prodajani ločljivosti: Full HD in 4K.
Ko se slika premika na zasonu, prihaja zaradi osveževanja barv posameznih točk do gibalne neostrine, kjer sta tehnologiji tudi povsem enaki, odvisno je le od tega, kakšno pogostost osveževanja predhodno nastavi proizvajalec: večina televizorjev ponuja frekvenco osveževanja 120 Hz, cenejši LCD-ji 60 Hz, najdražji pa 240 Hz, kar je pomembno pri igranju videoiger na televizorju.
Dodatna zmaga gre tehnologiji OLED pri pravilnem prikazovanju barv in slike pri gledanju iz strani, medtem ko je LCD veliko bolj energijsko varčen kot OLED.
Sedaj, ko ste se naučili o vseh pomembnih karakteristikah televizorjev na strojnem področju, je pomembno, da se malce pozanimate o programskem delu.
Večina televizorjev, ki so dražji od 400 evrov, danes v osnovi že ponuja pametni operacijski sistem Android, na katerem lahko ne le gledate televizijske programe, ampak na enak način kot na mobilnem telefonu nalagate najljubše aplikacije in vsebine na televizorju razširite s storitvami, kot so Netflix, HBO Go, Facebook in ostalimi za poslušanje glasbe, brskanje po spletu in podobno.
Vseeno pa bodite pozorni, saj lahko cenovno najugodnejši televizorji tega ne ponujajo. Če se odločite za slednjega, vam priporočamo, da ga nadgradite v pametnega z dodatno napravo, kot je Xiaomijeva Mi Box S, ki je nekakšen mini računalnik z Androidom za vaš televizor. LG-jevi pametni televizorji ponujajo lastno platformo operacijskega sistema webOS, višji cenovni razred Samsungovih televizorjev pa sistem Tizen.
Televizorji so sposobni dati od sebe precej dober zvok, vendar je ta ujet na hrbtni strani ohišja, kar pomeni, da je zvok prvotno usmerjen v steno zadaj in se odbija nazaj v prostor. To pomeni, da nikakršen televizor ni sposoben privzeto ponuditi vrhunskega zvoka, zato vam predlagamo naslednje. Če imate dovolj prostora, kjer bo postavljen televizor, in če lahko pritaknete nekaj dodatnih sredstev k nakupu, si omislite ali dražji sistem zvočnikov za domači kino Sony HT-RT4 ali pa zvočnike Pioneer S-11.
Pomembno je, da si preberete zgoraj napisane nasvete in se vprašate, katere karakteristike bi vzeli v zakup, katere pa vam ne pomenijo veliko. Na primer, če imate dovolj velik prostor in se televizorju ne boste preveč približevali, je dovolj, da si omislite Full HD ločljivost zaslona diagonale 126 cm (50 palcev).
Primer zadovoljivega televizorja v tem segmentu je Philipsov model 50PFS5503, ki je med drugim tudi cenovno ugoden. Tak televizor je odličen za vsakodnevno gledanje televizijskih programov slovenskih ponudnikov storitev, kjer je že samo oddajanje kanalov v precej nižji ločljivosti kot Full HD (razen izbranih televizijskih programov). Ta televizor pa ne ponuja dodatnih bonbončkov, kot sta operacijski sistem Android ter HDR tehnologija prikazovanja slike za izrazitejše uravnavanje temnejših in svetlejših predelov na sliki.
Če želite izbrati vmesno rešitev, ki bo zadostovala za naslednjih 5-10 let, si omislite televizor Samsung 65NU7172, ki za manj kot tisoč evrov že ponuja višjo ločljivost 4K, katere potencial lahko izkoristite predvsem z YouTube videoposnetki in filmi na storitvah pretakanja video vsebin. Ta televizor ponuja tudi prikazovanje slike v načinu HDR, poleg tega pa ga lahko hitro povežete s Samsungovim pametnim mobilnim telefonom in neposredno zrcalite sliko telefona na televizorju ter s telefonom upravljate televizor.
Čedalje bolj priljubljena in zaželena je tudi kitajska blagovna znamka TCL, ki se lahko med televizorji postavlja tako, kot se Huawei v svetu mobilnih telefonov – ponuja dobre rešitve za primerno ceno. In tak primer je televizor TCL 55DC760 za dobrih 800 evrov.
Če pa vam ni problem kupiti enega izmed najdražjih televizorjev na slovenskem trgu, si omislite televizor ekstremno velike diagonale zaslona 190 cm (75 palcev) Samsung QE75Q9FNAT. Tukaj je nepotrebno dodajati karkoli, saj televizor ponuja skoraj vse. Vendar pozor, ta televizor ponuja Samsungov lasten pametni operacijski sistem Tizen in ne Androida, prav tako je frekvenca osveževanja slike na zaslonu le 100 Hz, kar je za gledanje filmov več kot dovolj, ni pa najprimernejše za vnete igralce videoiger.
Ko se boste odpravili v nakup, se ne ozirajte preveč na podatke o frekvenci osveževanja zaslona, saj je proizvajalcem na splošno v interesu, da se slika na zaslonu giblje gladko. Prav tako se ni treba preveč ukvarjati s kontrastnim razmerjem, ki je pri večini današnjih televizorjev več kot zadovoljivo. Pozabite tudi na 3D prikazovanje slike, ki je bilo priljubljeno še pred petimi leti, saj ta tehnologija na prodajnih policah ne obstaja več.
Veliko bralcev najverjetneje tudi zanima, katera blagovna znamka televizorja je najboljša. Na to težko odgovorimo, saj lahko tudi manj poznane blagovne znamke ponujajo dobre televizorje, kot sta proizvajalca TCL in VOX. Sicer pa so na slovenskih prodajnih policah najbolj pogosti proizvajalci televizorjev Philips, Samsung, Sony in LG. In če niste vedeli, kupite lahko tudi televizor Tesla. Ti televizorji so cenovno zelo ugodni in posledično tudi prikrajšani za zgoraj omenjene tehnološke bonbončke. Primer takega modela je televizor Tesla 40T319SF.
Mitja Godnič
21/01/2019 11:03 AM
2014 © Slovenske aplikacije in novice