Kitajska nameščala vohunske programe na telefone turistov - Android

Kitajska nameščala vohunske programe na telefone turistov - Android

Obtožbe vohunjenja, uperjene proti Kitajski in njenim podjetjem, so bile nazadnje povod za trgovsko blokado ZDA proti kitajskemu Huaweiju, kar je imelo hude posledice za podjetje. Ameriški predsednik Donald Trump je sicer nedavno oznanil omilitev ukrepov, sedaj pa so se pojavila nova poročila o kitajskem vohunjenju. Po poročanju različnih medijev, kot so Vice, The New […]

Obtožbe vohunjenja, uperjene proti Kitajski in njenim podjetjem, so bile nazadnje povod za trgovsko blokado ZDA proti kitajskemu Huaweiju, kar je imelo hude posledice za podjetje. Ameriški predsednik Donald Trump je sicer nedavno oznanil omilitev ukrepov, sedaj pa so se pojavila nova poročila o kitajskem vohunjenju.

Po poročanju različnih medijev, kot so Vice, The New York Times in The Guardian, naj bi kitajske obveščevalne agencije nameščale vohunsko programsko opremo na telefone turistov ob prečkanju določenih mejnih prehodov.

Vohunjenje za telefoni turistov je uradno omejeno na regijo Xinjiang, kjer Kitajska izvaja poostren nadzor nad muslimansko ujgursko manjšino. Ob prečkanju mejnih prehodov, kot je Irkeshtam, ki meji na sosednji Kirgizistan, policisti zasegajo telefone turistov in od njih zahtevajo odklep naprave, ki jo nato pregledajo. Za iPhone je postopek takšen, da telefon priklopijo na računalnik, na katerega je nato prekopirana vsebina telefona in pregledana.

Posnetek zaslona iz programa BXAQ. Vir: Vice

Za telefone z operacijskim sistemom Android gredo mejni policisti še korak dlje. Na naprave namestijo program, imenovan BXAQ, ki pregleda zgodovino klicev, vsa sporočila, zapise v koledarju, katere aplikacije so nameščene na telefon in celo uporabniška imena, s katerimi so lastniki telefonov vpisani v aplikacije. Podatke aplikacije nato pošlje na strežnik.

Program BXAQ bi sicer moral biti izbrisan, ko mejni policisti vrnejo telefon turistom, vendar so nekateri ta korak pozabili opraviti, zaradi česar je bil sploh odkrit obstoj programa.

Raziskovalna ekipa novinarjev je program BXAQ predala v pregled različnim raziskovalnim inštitutom (Cure53, ki deluje v sklopu Open Technology Fund, ter Citizen Lab, ki deluje v okviru Univerze v Torontu), ki so ugotovili zgoraj navedene korake, ki jih aplikacija opravi po namestitvi. Poleg tega BXAQ vsebuje kodo, ki išče 73 000 različnih vrst datotek, med drugim PDF dokumente, ki vsebujejo omembe dalajlame, določene zvrsti glasbe in podobnih sumljivih zadev.

BXAQ je po delovanju podoben programu JingWang, ki so ga regionalne oblasti nameščale na telefone muslimanske manjšine, kjer je zbiral podobne vrste podatkov. Poleg tega kitajske oblasti izvajajo poostren nadzor nad ljudmi s tehnologijo obrazne prepoznave.

Podobno zbiranje podatkov ob prečkanju meje uveljavljajo tudi ostale države, npr. ZDA, ki bodo za pridobitev vizuma zahtevale razkritje podatkov o profilih na družbenih omrežjih.

Uvodna fotografija: The Guardian

04/07/2019 03:00 PM