Minilo je 27 let od prvega poslanega SMS sporočila - Android

Minilo je 27 let od prvega poslanega SMS sporočila - Android

Pred natanko 27 leti je britanski inženir Neil Papworth, takrat zaposlen pri mobilnem operaterju Vodafone, poslal prvo SMS sporočilo. Prejemnik sporočila je bil takratni direktor podjetja Richard Jarvis, ki na sporočilo ni mogel odgovoriti, saj so telefoni lahko v tistih časih sporočila le prejemali. Vsebina sporočila je bila preprosta: Papworth je Jarvisu zaželel vesel božič. […]

Pred natanko 27 leti je britanski inženir Neil Papworth, takrat zaposlen pri mobilnem operaterju Vodafone, poslal prvo SMS sporočilo. Prejemnik sporočila je bil takratni direktor podjetja Richard Jarvis, ki na sporočilo ni mogel odgovoriti, saj so telefoni lahko v tistih časih sporočila le prejemali. Vsebina sporočila je bila preprosta: Papworth je Jarvisu zaželel vesel božič.

V Sloveniji SMS-i prisotni 21 let

Do širše posvojitve standarda SMS je minilo še kar nekaj let, večino zmede pa je pri operaterjih povzročala negotovost glede zaračunavanja storitve. V Sloveniji smo SMS sporočila dobili šele leta 1998 preko operaterja Mobitel. Čeprav je posvojitev standarda bila počasna, so se sporočila hitro priljubila uporabnikom in pri mlajših generacijah (med 18. in 24. letom starosti) skoraj popolnoma nadomestila klicanje kot primarni način komunikacije preko mobilnih telefonov.

Vir: Job Vacancies Dubai

Vsak mesec se po celotnem svetu pošlje okoli 560 milijard SMS sporočil, od tega Slovenija prispeva približno 222 milijonov SMS sporočil mesečno. Povprečni slovenski uporabnik mobilnega omrežja pošlje tri SMS sporočila na dan. Številka se morda zdi nizka – a treba je upoštevati, da se v to statistiko ne štejejo sporočila, poslana preko namenskih aplikacij za sporočanje, kot so Facebookov Messenger, WhatsApp, iMessage in ostale.

Slednje aplikacije vse bolj nadomeščajo običajna SMS sporočila, vse pa ponujajo tudi integracijo z njimi, torej omogočajo pošiljanje in prejemanje SMS sporočil skozi eno aplikacijo. Razlogov za prehod na sporočanje skozi aplikacije je več, mednje pa bi težko vključili visoko ceno, saj že praktično vsak paket pri mobilnem operaterju ponuja neomejene količine SMS sporočil. Aplikacije omogočajo predvsem lažje deljenje večpredstavnostnih datotek in skupinske pogovore, česar SMS zaradi starosti seveda ne omogoča.

Najbolj opazna posledica SMS sporočil izvira iz tehnoloških omejitev standarda, ki so inženirje med razvojem prisilile v omejitev števila znakov v sporočilu na 160. Omejitev je botrovala hitri širitvi na novo skovanih kratic (npr. lol – laughing out loud), ki so iz sporočil pricurljale na internet in z interneta v vsakdanji način pogovora. Tudi Twitter je število znakov v objavah omejil na 140 ravno zato, da so uporabniki lahko svoje objave delili preko SMS sporočil (preostalih 20 znakov je bilo rezerviranih za uporabniško ime).

Starosti navkljub je SMS standard še vedno delno v razvoju, saj na njem temelji prihajajoči standard sporočanja RCS za telefone z operacijskim sistemom Android. Applovi uporabniki imajo za medsebojno komunikacijo na voljo storitev iMessage, za katero je potrebna le podatkovna povezava.

Uvodna fotografija: Phys

03/12/2019 09:50 AM