Mojo Vision razvija kontaktne leče z vgrajenim zaslonom - Android

Mojo Vision razvija kontaktne leče z vgrajenim zaslonom - Android

Kalifornijsko podjetje Mojo Vision je na letošnjem sejmu elektronike CES pokazalo delujoč prototip zaslona, vgrajenega v kontaktno lečo. Tehnologija je še v zgodnjih fazah, saj je prototip imel enobarvni zaslon, ki je bil priklopljen na baterijo, preveliko za udobno vsakodnevno nošenje. Obeti podjetja so veliki, zato ne čudi, da je Mojo Vision do sedaj zbral […]

Kalifornijsko podjetje Mojo Vision je na letošnjem sejmu elektronike CES pokazalo delujoč prototip zaslona, vgrajenega v kontaktno lečo. Tehnologija je še v zgodnjih fazah, saj je prototip imel enobarvni zaslon, ki je bil priklopljen na baterijo, preveliko za udobno vsakodnevno nošenje.

Obeti podjetja so veliki, zato ne čudi, da je Mojo Vision do sedaj zbral že skoraj 100 milijonov evrov od investitorjev. Posamične komponente leče prihodnosti naj bi bile v veliki meri že razvite – glavno komponento bo seveda predstavljal zaslon z neverjetno gostoto slikovnih pik 14 000 pik na palec. Zaslon na lanskoletnem Samsungovem telefonu Galaxy S10+, ki so ga mnogi razglasili za najboljšega do sedaj, je imel gostoto 522 slikovnih pik na palec, novi iPhone 11 pa zaslon z gostoto 326 pik na palec.

Vir: Wired

Ostale komponente vključujejo slikovni senzor, radio in sistem za stabilizacijo slike, ki bo skrbel za konsistenten položaj elementov na zaslonu med premikanjem očesa.

V končni fazi bo leča zelo dovršen sistem za obogateno resničnost (AR – augmented reality), ki bo uporaben tudi z zdravstvenega stališča. Slabovidne osebe bi si lahko z njim povrnile del vida, saj bi si lahko s takšnimi lečami v realnem času približevale sliko, pri čemer bi pomembnejši predmeti bili avtomatično označeni z orisom in opisom. Slednje bo v pomoč tudi pri gledanju v temi.

Podjetje čaka na odobritev ameriške zvezne uprave za živila in zdravila (FDA) preden prične svojo lečo pošiljati prvim strankam, predvsem za medicinsko testiranje. Na sejmu CES leče ni bilo dovoljeno postaviti v oko, le pred oko. Poleg baterije je v trenutni fazi na zunanjosti tudi procesor; ko bo izdelek dokončan, pa bo zahteval polnjenje s posebnim nastavkom in dnevno razkuževanje.

Tudi v dokončani obliki bo leča zahtevala dodatno zunanjo napravo za podatkovno povezavo in procesorsko moč, saj tehnologija za integracijo tega dvojega v lečo ni še na voljo. Gre torej za podoben izdelek kot Googlova AR očala Glass, le da bo na voljo v znatno manj vpadljivi obliki.

Kot izdelek za slabovidne osebe je leča smiselna, za ostale pa stroški najbrž ne bodo upravičili uporabnosti. Podjetje zaenkrat molči o ceni, so pa že pojasnili, da bi morebitni kupci morali leče menjati vsako leto.

Uvodna fotografija: Mojo Vision

20/01/2020 11:00 AM