Znanstveniki so razvili aplikacijo, ki pametnemu telefonu omogoča, da zazna, ko uporabnik zaužije prevelik odmerek mamil, in nato pokliče pomoč. Aplikacija, ki so jo poimenovali Second Chances, je še vedno v razvoju, razvijalci pa upajo, da bo njihovo delo potrjeno s strani ameriškega Zveznega urada za hrano in zdravila (FDA), kar bi jim omogočilo, da tehnologijo prodajo.
Povod za projekt je bilo dejstvo, da samo v ZDA dnevno umre preko 110 odvisnikov zaradi prevelikega odmerka. Mamila toliko žrtev še niso terjala nikoli v zgodovini ZDA in predstavljajo ogromno težavo v tamkajšnjem zdravstvenem in družbenem sistemu.
V študiji za aplikacijo Second Chances so ugotovili, da je proces smrti zaradi prevelikega odmerka droge pri odvisnikih podoben. Predvsem gre opaziti spremembo v dihanju, ki se spremeni na specifičen in predvidljiv način. Aplikacija Second Chances uporablja sonar, ki zazna te spremembe in nato obvesti prijatelja, sorodnika ali zdravnika. Obveščeni stik, ki priskoči na pomoč, lahko nato smrt prepreči z zdravili proti “overdosu”, kot je npr. Naloxone.
Aplikacija deluje tako, da pošilja neslišne zvočne valove v prsi uporabnika z razdalje do 90 cm, je pojasnila soavtorica študije Rajalakshmi Nandakumar. Aplikacija s pomočjo mikrofona na telefonu nato meri in preučuje zvočne signale, ki se odbijajo nazaj. Signali pa se spreminjajo glede na uporabnikov ritem dihanja.
Posebej zapleteno je bilo algoritem naučiti, da prepozna, natančno katere spremembe v dihanju pomenijo, da je odvisnik vzel prevelik odmerek mamila. To so dosegli s sodelovanjem s 194 odvisniki, ki so uživali mamila v varni ustanovi v kanadskem Vancouvru pod nadzorom strokovnjakov in tudi tako, da so “overdose” simulirali v operacijski sobi. Aplikacija, nameščena na telefonu Samsung Galaxy S4, je nevarnost prepoznala v 96 odstotkih primerov, kjer se je dihanje ustavilo za 10 ali manj sekund, in v 87 odstotkih primerov, kjer se je dihanje drastično upočasnilo. Pravilno pa je aplikacija zaznala tudi 19 od 20 simuliranih “overdosov”.
Seveda ni mišljeno, da aplikacija deluje ves čas v ozadju, temveč le tik pred zaužitjem mamila. Velik poudarek so namenili zasebnosti – vsi podatki so šifrirani. Prav tako ne uporabljajo kamere, mikrofon pa le za zvočne signale in ne snema pogovora.
Ekipa, ki stoji za projektom sedaj, izpopolnjuje uporabniški vmesnik in prilagaja algoritem za še večjo natančnost. Skrbi jih predvsem, da bi aplikacija napačno prepoznala “overdose”, kar bi povzročilo veliko skrbi bližnjim.
16/01/2019 09:30 AM
2014 © Slovenske aplikacije in novice