Nove baterije podjetja IBM ne vsebujejo težkih kovin - Android

Nove baterije podjetja IBM ne vsebujejo težkih kovin - Android

Električna vozila takšnih in drugačnih oblik naj bi predstavljala okolju bolj prijazno alternativo trenutnim tehnologijam motorjev na notranje izgorevanje, vendar njihova tehnologija ne dosega potenciala. Velika večina električnih vozil za napajanje uporablja litij-ionske baterije, ki vsebujejo težke kovine, kot je kobalt. Svetovne zaloge kobalta so omejene (analitiki predvidevajo skorajšnje pomanjkanje kobalta zaradi širitve trga električnih […]

Električna vozila takšnih in drugačnih oblik naj bi predstavljala okolju bolj prijazno alternativo trenutnim tehnologijam motorjev na notranje izgorevanje, vendar njihova tehnologija ne dosega potenciala.

Velika večina električnih vozil za napajanje uporablja litij-ionske baterije, ki vsebujejo težke kovine, kot je kobalt. Svetovne zaloge kobalta so omejene (analitiki predvidevajo skorajšnje pomanjkanje kobalta zaradi širitve trga električnih vozil), njegovo pridobivanje pa je etično sporno, saj delo v afriških rudnikih pogosto opravljajo otroci.

Raziskovalni laboratorij ameriškega računalniškega giganta IBM je morda našel alternativo za zgoraj naštete pomanjkljivosti: slano vodo. Nova zasnova baterije je bila razvita v sodelovanju s severnoameriškim razvojnim oddelkom nemškega avtomobilskega giganta Daimler, proizvajalcem baterij Silus in podjetjem Central Glass, ki dobavlja elektrolite v baterijah.

Vir: IBM

Nova baterija je sestavljena iz treh novih snovi, pridobljenih iz morske vode. Točnih lastnosti raziskovalci niso razkrili, saj gre za poslovno skrivnost, vendar zagotavljajo, da katodni gradniki baterije ne vsebujejo težkih kovin kot sta nikelj ali kobalt. Tudi elektrolit je doživel spremembo zasnove, saj gre po novem za tekočo snov z zelo visokim plameniščem, kar dodatno izboljša varnost baterije. Unikatna kombinacija novih katod in elektrolitov hkrati zavira rast litijevih dendritov, ki nastajajo pri polnjenju in zaradi katerih lahko baterija tudi zagori. Ravno nastanek litijevih dendritov naj bi bil poglavitni krivec za težave s Samsungovim telefonom Galaxy Note 7.

Odsotnost težkih kovin se precej pozna pri ceni izdelave, saj naj bi nove baterije bile znatno cenejše od klasičnih litij-ionskih, kar pa ni njihova edina prednost. Nova zasnova baterij omogoča tudi višjo gostoto shranjenega električnega naboja v bateriji, hkrati pa se baterije tudi hitreje polnijo – 80-odstotno kapaciteto naj bi dosegle v pičlih petih minutah polnjenja. Vse naštete pozitivne lastnosti tudi omogočajo lažjo uporabo tovrstnih baterij izven električnih avtomobilov, saj so primerne za letala, tovornjake, izvrstno naj bi se obnesle tudi kot gradniki električnih daljnovodov, saj so tudi bolj dolgožive od klasičnih litij-ionskih.

IBM sam ne bo proizvajal baterij, v ta namen so pričeli sodelovanje s prej naštetimi podjetji in upajo, da se bo uporaba novih baterij hitro razširila. Raziskovalni laboratorij namerava še vedno delati na izboljšavi zasnove baterije. V ta namen so pričeli tudi uporabljati obliko umetne inteligence, ki bo identificirala energetsko učinkovitejše snovi za uporabo v baterijah.

Uvodna fotografija: IBM

20/12/2019 11:14 AM