Od leta 2021 se nam obetajo veliko lažja popravila gospodinjskih aparatov - Android

Od leta 2021 se nam obetajo veliko lažja popravila gospodinjskih aparatov - Android

Komisija Evropske unije je sprejela nova pravila, ki proizvajalcem gospodinjskih aparatov nalagajo proizvodnjo rezervnih delov za svoje izdelke za obdobje desetih let. Pravila vključujejo hladilnike, pralne, sušilne in pomivalne stroje, televizije in ostale naprave. Pravila stopijo v veljavo leta 2021. S tovrstnimi pravili želi komisija EU omiliti stroške menjave naprav, tako za potrošnike kot za […]

Komisija Evropske unije je sprejela nova pravila, ki proizvajalcem gospodinjskih aparatov nalagajo proizvodnjo rezervnih delov za svoje izdelke za obdobje desetih let. Pravila vključujejo hladilnike, pralne, sušilne in pomivalne stroje, televizije in ostale naprave. Pravila stopijo v veljavo leta 2021.

S tovrstnimi pravili želi komisija EU omiliti stroške menjave naprav, tako za potrošnike kot za okolje. Potrošniki naj bi po izračunih prihranili okoli 150 evrov letno, čeprav se jih bo večina bržkone obrnila na profesionalne serviserje, kar tudi predstavlja strošek. Pravila komisije predvidevajo razpoložljivost rezervnih delov in tehničnih shem za profesionalne serviserje, ne pa tudi za potrošnike same.

Druga plat novih pravil je omiljen okoljski vpliv, saj več kot polovica ogljikovih emisij, ki jih odda ena naprava v okolje, nastane s proizvodnim procesom. Z daljšimi življenjskimi dobami naprav zaradi popravljanja in novimi energetskimi razredi porabe, ki so bili predstavljeni letos, naj bi EU do leta 2030 vsako leto prihranila kar 167 teravatnih ur. To predstavlja letni prihranek na nivoju celoletne energetske porabe Danske.

Obdobje zagotavljanja rezervnih delov se nekoliko razlikuje od naprave do naprave: za hladilnike je predvidena sedemletna razpoložljivost rezervnih delov, za pralne in sušilne stroje deset let, enako za pomivalne stroje. V zakonsko predvidenem obdobju morajo proizvajalci zagotoviti tudi hitro dostavo rezervnih delov, kar ne sme trajati več kot 15 dni od naročila.

Za določene nadomestne dele je predvidena tudi enostavnost menjave, predvsem kar se tiče potrebnih orodij in razporeditve delov v napravi. Dele, ki se najpogosteje kvarijo (npr. termostat v hladilniku), mora po pravilih biti mogoče zamenjati, ne da bi poškodovali ostale dele in s tem povzročili dodatne okvare.

Zanimivo je, da pravila vključujejo tudi elektronske zaslone, kar bi morda lahko pomenilo tudi zaslone na ostalih napravah in ne zgolj na televizijskih sprejemnikih. Pametni telefoni so zlasti težavni za popravilo, kar se slabša iz leta v leto, najbolj so na udaru baterije in zasloni. Med težavnimi popravili prednjači zlasti Apple, ki po novem za iPhone ne bo več dovoljeval vklopa, če zazna nepooblaščeno menjavo zaslona.

O podobnih zakonih za pravico do popravila razmišljajo v mnogih zveznih državah ZDA, kjer so potrošniki ravno tako siti naprav, ki se pogosto pokvarijo le nekaj mesecev po preteku garancijske dobe.

Uvodna fotografija: Cape Cod Appliance Service

02/10/2019 10:12 AM