Omrežja 5G delujejo slabše v vročini - Android

Omrežja 5G delujejo slabše v vročini - Android

Pregrevanje je pogost pojav pri sodobnih pametnih telefonih, saj so zelo zmogljivi procesorji postavljeni na majhen prostor brez pravega hlajenja. Na to težavo naletimo predvsem pri igranju zahtevnejših iger, večjih podatkovnih prenosih in pri uporabi naprav na močni sončni svetlobi. Procesor telefona se na pregrevanje odzove z upočasnitvijo delovne frekvence. Poleg zgoraj naštetih dejavnikov je […]

Pregrevanje je pogost pojav pri sodobnih pametnih telefonih, saj so zelo zmogljivi procesorji postavljeni na majhen prostor brez pravega hlajenja. Na to težavo naletimo predvsem pri igranju zahtevnejših iger, večjih podatkovnih prenosih in pri uporabi naprav na močni sončni svetlobi. Procesor telefona se na pregrevanje odzove z upočasnitvijo delovne frekvence.

Poleg zgoraj naštetih dejavnikov je pri uporabi 5G omrežij potrebno upoštevati tudi modem telefona. Ker so modemi še v relativno zgodnjih fazah razvoja, porabljajo več energije iz baterije in proizvajajo več odvečne toplote. Ko temperatura doseže kritično točko, se modem preprosto delno izklopi in preklopi na omrežje 4G.

Težave že pri nekoliko daljši uporabi v toplem vremenu

Med testiranjem 5G omrežij v ameriškem Las Vegasu so novinarji spletne strani PCMag opazili težave že pri nekoliko daljši uporabi na prostem, kjer je bila temperatura okoli 30 stopinj Celzija. Za testiranje so uporabili telefon Samsung Galaxy S10 5G, ki uporablja Qualcommov modem X50. Podobne težave so opazili tudi pri testiranju v drugih mestih, ne glede na vrsto bazne postaje in operaterja.

Kot prikazuje slika, potrebujejo telefoni z možnostjo povezave na 5G omrežja precej večje število komponent. Vir: Ars Technica.

Težave tičijo predvsem v velikosti modema, saj trenutni 5G modemi potrebujejo ločena modula za 4G in 5G omrežja, zaradi česar zasedejo več prostora v telefonu in proizvajajo večje količine toplote. Zaradi občutljivosti 5G signala je potrebna tudi vgradnja večjega števila anten, kar povzroči še večjo zgoščenost komponent v telefonu. Ker so komponentne bolj zgoščene, se med njimi še bolje prenaša vročina.

Pregrevanje tako nastopi že pri običajnem brskanju preko spleta oziroma uporabi kakršnihkoli aplikacij, ki zahtevajo spletno povezavo. Med testiranjem so opazili tudi, da pri nekaterih operaterjih ostane vklopljen omrežni indikator za 5G povezavo, čeprav je naprava zaradi pregrevanja v resnici preklopila na 4G omrežje, kar povzroča dodatno zmedo pri uporabnikih.

V dobrih pogojih je na 5G omrežju mogoče doseči tudi gigabitne hitrosti prenosa, z izboljšavo tehnologije pa bodo možne tudi hitrosti prenosa do 10 gigabitov na sekundo. Vir: PCMag

Takšna poročila jasno kažejo, da je še prezgodaj za nakup 5G telefona. Naprave so dražje in se hitreje pregrevajo ter porabljajo baterijo, poleg tega pa je 5G infrastruktura v Evropi zaenkrat praktično neobstoječa oziroma v razvojni fazi.

Ravno tako je nesmiselno sedaj kupovati 5G telefon kot naložbo za prihodnost, saj proizvajalci izdajajo nove modele vsako leto. Qualcomm pa dela na bolj učinkovitih modemih, ki bodo manjši in ne bodo potrebovali ločenih modulov za različne vrste omrežij.

Uvodna fotografija: Digital Trends

15/07/2019 10:12 AM