Pocophone F1 - Največ telefona za Vaš denar - Android

Pocophone F1 - Največ telefona za Vaš denar - Android

Pocophone F1 - Največ telefona za Vaš denar

Phone-kaj-formula 1? Ja, to je bil najpogosteje slišan odziv, ko sem prijateljem ter znancem pokazal največ telefona, ki se ga da dobiti za denar v letu 2018.

Xiaomi sicer pri nas več ne velja za neko “eksotično” znamko, kar pomeni, da je že kar nekaj ljudi slišalo za kitajskega giganta.

Pocophone? No tukaj je pa stvar malenkost drugačna. Telefon, ki je s svojimi specifikacijami, možnostjo odklepa bootloader-ja, namestitvijo custom ROM-ov namenjen predvsem entuziastom, je veliko več kot le to. Gre namreč za telefon, ki je primeren za vsakogar, za Vas, zame -  za vse.

Specifikacije

  • Redna cena brez vezave: 329€ (Mishop).
  • Barva: črna, rdeča ali modra.
  • Dimenzije: 155,5 x 75,3 x 8.8mm.
  • Teža: 182 gramov.
  • Deluje v omrežjih: 2G (GPRS/EDGE), 3G (HSDPA), 4G/LTE
  • SIM-kartica: nano SIM, podpora za dve SIM-kartici.
  • Povezljivost: WiFi, bluetooth 4.2 s podporo za aptX,, GPS in USB-C 3.1 s podporo za hitro polnjenje s riloženim polnilcem ( Quick Charge 3.0 ).
  • Procesor: Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 z 8 jedri 4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver.
  • Grafični procesor: Adreno 630 GPU
  • Delovni pomnilnik: 6 GB / 8 GB.
  • Notranji pomnilnik: 256 GB, 8 GB RAM or 64/128 GB, 6 GB RAM.
  • Razširitev pomnilnika: Micro SD do 256 GB.
  • Zaslon: IPS LCD resolucije 1080 x 2246 pixel-ov, 403 PPI, Corning gorilla glass, velikosti 6.18 inches, 96.2 cm2 in 82.2% razmerjem med ekranom ter stranicami.
  • Kamera zadaj: Dvojna 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 5 MP, f/2.0, 1.12µm, senzor za zaznavo globine (Portetni posnetki).
  • Kamera spredaj: 20 MP, f/2.0, 0.9µm.
  • Video zadaj: 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 1080p@240fps.
  • Video spredaj: FHD 1080p s 30 sličicami na sekundo.
  • Baterija: Li-Ion 4000 mAh.
  • Operacijski sitem: Android 9.0 Pie. Miui 10 Poco vmesnik.
  • Senzorji: senzor pospeška, senzor prstnih odtisov, žiroskop, e-kompas, senzor svetlobe, senzor bližine, seznor za prepoznavo obraza — IR senzor.



V škatli:

1 × Telefon
1 × USB C kabel
1 × Odpiralni zatič
1 × Prozorni etui
1 × Navodila za uporabo v Angleščini
1 × EU napajanik.


Dizajn in občutek v roki:

Pocophone je v narejen s plastike, kar pa ne pomeni da gre za aparat, ki bi dajal vtis nekega polizdelka, pa temu ni tako.

Občutek v roki je namreč čisto nasprotje, telefon s svojimi 182 grami daje vtis, da gre za tehnično dovršen produkt, ki je zahvaljujoč izbiri materialov veliko bolj odporen na nesrečne situacije ter praske, kot pa večina telefonov višjega cenovnega razreda, ki so po pravilu narejeni s stekla.


Slika 1: sprednji del
Slika 2: zdanji del
Slika 3: kamera



Sprednja stran na prvi pogled spominja na iPhone XS MAX, telefon ima namreč velik 6.18" IPS LCD zaslon resolucije 1080 x 2246 pixel-ov, ki je obdan z majhnimi robovi.

Kot večina premium telefonov, ki so na trg prišli lansko leto ima tudi Pocophone tj. "notch", ki je na las podoben tistemu, ki ga najdemo na iPhone-u, med samo uporabo telefona le tega dejansko ne opazimo, je pa tam z dobrim razlogom.

Zraven sprednje - selfie kamere najdemo še IR kamero za odklep z obrazom, ki deluje odlično tudi v temi, senzor bližine ter slušalko, ki hkrati služi tudi kot drugi zvočnik za stereo izkušnjo.

Ekran prikazuje točne ter nenasičene barve, je odlično odziven ter dovolj svetel, da tudi ob uporabi zunaj z vidljivosti ni težav. Gre za enega izmed najboljših IPS LCD zaslonov trenutno na trgu.

Xiaomi pa ni pozabil niti na obvestilno lučko, ki se nahaja na "bradi" telefona, lučka sveti zgolj belo je pa zaradi svetilnosti lahko opazna.

Zadnjo stran prekriva na otip kvalitetna plastika, ki je odporna na praske, ne drsi in ne poka, kar doprinese k celostni izkušnji uporabe telefona.

Na hrbtnem delu najdemo dve kameri - prva s 12mpx senzorjem, druga s 5mpx namenjena je zgolj za boljše portretne posnetke. Na desni strani leži dvojna LED bliskavica. Prav tako na zadnji strani, direktno pod kamerama najdemo tudi čitalec prstnih odtisov, ki sodi med najhitrejše na trgu, čitalec je postavljen na najboljše možno mesto, saj ga je lahko najti, je natančen ter odziven.

V celotnem času testiranja ni zatajil niti enkrat, kar je malce neverjetno, če v vzamemo v obzir, da je čitalec na OnePlus 6 delal v okoli 95%.

Na zgornjem delu ima Pocophone mikrofon ter 3.5mm vhod za slušalke, ja res!

3.5mm vhod je dandanes že prava redkost, saj večina flagship telefonov tega več ne ponuja. Glasba, ki prihaja s slušalk je blizu kvalitete LG V30, ki ima namensko DAC podporo. Skratka, Pocophone ponuja dobro odlično glasbeno izkušnjo.

Na levi je telefon brez gumbov, je pa tam reža za SIM / Micro SD kartico.

Hkrati lahko uporabimo dve nano SIM kartice, ali pa eno nano SIM kartico ter Micro SD kartico - telefon sprejme micro SD kartice kapacititete vse do 256gb. Desna stran je rezervirana za tri gumbe - za glasnost ter prižig, ki so so zelo odzivni, ter čvrsti, slednje se mi zdi še posebaj pomembno in premalo krat omenjeno. Ravno gumbi so po mojem mnenju velikokrat tisti pravi pokazatelj kvalitete izvedbe, če se gumbi premikajo, telefon ne bo deloval premium ne glede na izbiro materialov.

Na spodnji strani najdemo USB C vhod, ki podpira hitro polnjenje (Quick charge 3.0).

Telefon se z priloženim 18W polnilcem v celoti napolni v malenkost manj kot dveh (2) urah. Ter drugi zvočnik, ki skupaj s prej omenjenim zvočnikom v slušalki tvori stereo zvok.

Pocophone je flagship telefon, ki daje občutek premium telefona. Na pogled morda ne deluje tako kvalitetno kot npr S9 ali iPhone XS, zagotavljam pa vam, da je občutek v roki povsem primerljiv.

Kamera in fotoaparat

Dandanes praktično več ne najdemo flagship telefona, ki ne bi imel dveh kamer (izjema je Google-ov Pixel) Večina proizvajalcev tako uporablja dve kameri predvsem zaradi boljših nočnih fotografij.

Pocophone ima na papirju povsem enak fotoaprat kot Xiaomi-jev flagship mobilnik Mi 8. Govora je torej o dveh senzorjih, ki sta ločljivosti - 12 ter 5mpx, s tem, da je drugi - 5mpx senzor uporabljen zgolj za informacije o globini, kar pripomore k boljšim portretnim posnetkom.

Glavna kamera uporablja 12mpx Sony-ev IMAX 364 senzor, ki ima velike 1.4µm pixele z dvojim autofocus sistemom, leča ima f/1.9 zaslonko - enako kot najdemo na Pixel-u 3. Poco pa žal nima OIS (Optične) stabilizcije, namesto tega uporablja EIS (Elektronsko) stabilizacijo.

Kaj to pomeni?
V praksi, za normalnega uproabnika ne prav dosti, slike so ob dobri svetlobi na nivoju večine flagshipov, ob malenkost slabših svetlobnih pogojih pa bi OIS prišel še kako prav. Fotografije pa so v vseh pogojih več kot spremenljive za objavo na družabnih omrežjih.

Spodaj je video, ki potrjuje zgoraj napisane besede. Pocophone namreč v tem "slepem" testu z lahkoto prekaša iPhone X, Note 9 ter Red Hydrogen. (MKBHD)

Ima Pocophone torej najboljši fotoaparat za družabna omrežja?

Definitivno! Fotografije so sicer malenkost nasičene, svetle.. A s tem fotografija izstopa, kar pa pomeni, da bo v 9 od 10 primerov fotografija tudi brez filtra "Instagram Ready". Post processing, ki ga v svojih moblinkih uporablja Xiaomi je dokaj agresiven, kar pa večini uporabnikov ustreza, dodatno pa pomaga tudi AI način, ki zazna kaj pravzaprav fotografiramo, ter skladno s tem prilagodi nastavitve in nam s tem omogoči, da glede na razmere in subjekt, ki ga fotografiramo dobimo najboljšo možno fotografijo - v praksi to deluje odlično. Zanimiv je še HDR način, ki pa ga je večini primerov najboljše pustiti kar prižganega, saj fotografijo le obogati.

Portretni posnetki so zahvaljujoč zgoraj omenjeni, drugi, 5mpx kameri, ki je tam prav zaradi portretnih posnetkov prav tako odlični.

Pocophone lahko zajema videje ločljivosti 4K 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), ter počasne posnetke ločjivosti 1080p@240fp.

Če se za trenutek dotaknemo še sprednje kamere, ki ima resolucijo 20mpx z zaslonko 2.0 - "selfie" kamera je odlična, fotografije so čiste, portretni način je kljub eni kameri dober, ne sicer na nivoju Pixel-a a zelo blizu.

Aplikacija za kamero je enostavna za uporabo.

Na voljo je kratek video, video, foto, portret, kvadrat, panorama ter ročno, Ročni način omogoča nadzor nad belino, hitrostjo zaslonke (1/1000s do 32s) ter ISO (100-1600) prav tako lahko uporabnik nastavi svoj fokus (1-100 med mikro ter makro).

Spodaj je še nekaj fotografij, ki so bile posnete tekom testa.



Uporabniška izkušnja

Operacijski sistem bazira na Androidu 9.0 Android PIE z Miui uporabniškim vmesnikom, ki je še dodatno prilagojen za Pocophone.

Miui je uporabniški vmesnik, ki ima dolgo zgodovino. Preden je Xiaomi postalo podjetje, ki na tržiču ponuja fizične izdelke je bil MIUI vmesnik na voljo kot alternativa za uporabnike, ki so si želeli bolj celovite uporabniške izkušnje. Namestitev je zahtevala poseg v sistem in je bila mogoča zgolj prek "custom recovery" s tem pa je uporabnik žal izničil garancijo.

Sprva je šlo zgolj za sistem, ki se je želel po izgledu prebližati iOS-u a z več možnosti prilagajanja - torej neke vrste iOS izkušnja na mobilnikih z Android sistemom. MIUI kot tak je še vedno na voljo za veliko število naprav.

Uporabniška izkušnja na Pocophone-u se od tiste, ki teče na drugih Xiaomi-jevih mobilnikov razlikuje predvsem po zaganjalniku. Poco namreč ponuja bolj standardno implemetnacijo, podobno tisti, ki jo najdemo na Google-ovih telefonih - s predalnikom aplikacij. Standarden MIUI zaganjalnik pa je na las podoben tistemu na iOS-u.

Pocophone, ki ga kupimo pri Mishop.si je global verzija in ima prednaloženo Slovenščino.

Nasvet, ki ga je vredno upoštevati je, da pod regijo izberemo Indijo, saj s tem omogočimo odklepanje z obrazom. S tem ne vplivamo na delovanje ali jezik telefona.

Naslednji uporaben nasvet je izbira kretenj za rokovanje s telefonom, po testiranju OnePlus 6, Huawei P20 Pro ter Pixel 2 XL lahko povem, da je Xiaomi-jeva implementacija kretenj najbližje Apple-ovi.

Zaganjalnik ima kar nekaj prednosti spremembo ozadja (Belo, temno ali transparentno), sortiranje po skupinah ter barvah.

Uporabniška izkušnja je preprosta in vizualno apilna. V primerjavi z Samsung-ovim Nature UI-je, HTC-jevim Blinkfeed-om ter Google-ovim čistim Androidom ponuja kar nekaj izboljšav.

Navigiranje po sistemu je preprosto in tekoče, zaganjalnik ponuja možnost izbire paketov ikon, na voljo je aplikacija, ki uporabniku omogča uporabo ločenega prostora tj. "Second space" gre za drugo namizje, ki je popolnoma ločeno od primarnega.

Po mojem mnenju gre za najboljšo implementacija osebnega / službenega telefona.

Baterija

Telefon ima vgrajeno neodstranljivo Li-Ion baterijo s 4000mAh. Baterija je ena izmed največjih prednosti Pocophone-a, saj jo je v enem dnevu praktično ne mogoče sprazniti. Povprečen dan sem tako zaključl z okoli 35-40% baterije.

Med testiranjem sem telefon izpraznil tudi do 3%. Ekran je bil prižgan 7h pocophone pa s polnilca več kot 1 dan in 16h. S priloženim hitrim 16W - Quick Charge 3.0 polnilcem se telefon od 0 do 100% napolni v malenkost manj kot dveh (2) urah.

Sklepna misel

Pocophone je telefon, ki ga je trg mobilne telefonije po zdaj že legendarnem OnePlus One-u potreboval. Dandanes flagship telefoni stanje okoli 1000€ (Huawei Mate 20, Note 9, iPhone XS Max) Pa res ponujajo toliko več? Mislim, da je test podal odgovor na tole vprašanje. Pocophone je nedvomno flagship, njegova notranjost se ponaša z najboljšimi komponentami, ki jih je premogel trg mobilne telefonije v letu 2018 - Snapdragon 845, 6-8gb RAM-a, 4000mAh baterija, vodno hlajenje, odlična kamera, top čitalec prstnih odtisov, izredno hitro odklepanje z obrazom,.. V ne najbol običajnem plastičnem ohišju. Telefon kot celota daje vtis premium izdelka, po ugodni ceni. Se da kaj izboljšati? Seveda, ena izmed stvari, ki bi jo sam spremenil je ekran, Amoled bi bil za to napravo perfekten, a bi to dvignilo ceno same izdelave, hrkati pa bi vrjetno upadla prodaja Xiaomi-jevega paradnega konja Mi 8. Telefon ima vse kar potrebujete, deluje hitro, brez zatikanj, baterija zdrži do 2 dni zmerne uporabe, poganja vse najnovejše igrice in se pri tem ne pregreva, ponuja odlično zvočno izkušnjo s stero zvokom, možnost poslušanja glasbe preko slušalk, ki še vedno uporabljajo 3.5mm vhod, vse to in še več. Moje osebno mnenje je, da je Pocophone največ telefona, ki ga lahko dobite za svoj denar, za to ceno 329€ v Mishop.si je vsak razmislek odveč saj za ta denar boljšega telefona preprosto ni.

Za sodelovanje se na tem mestu še enkrat lepo zahvaljujemo podjetju Mishop z Nove Gorice, ki je uradni dobavitelj Xiaomi izdelkov pri nas, hvala!

11/01/2019 12:54 PM