Predlog novega zakona v Nemčiji želi omejiti nadzor Appla nad NFC-jem - Android

Predlog novega zakona v Nemčiji želi omejiti nadzor Appla nad NFC-jem - Android

Apple ima s tehnologijo NFC (ang. Near Field Communication) težave že od samega začetka: proizvajalci telefonov z operacijskim sistemom Android so tehnologijo pričeli ponujati že od leta 2010 dalje, Apple je čakal do leta 2014 za vgradnjo ustreznega čipa. Do konca leta 2016 pa je trajalo, da je Apple omogočil delovanje čipa NFC tudi za […]

Apple ima s tehnologijo NFC (ang. Near Field Communication) težave že od samega začetka: proizvajalci telefonov z operacijskim sistemom Android so tehnologijo pričeli ponujati že od leta 2010 dalje, Apple je čakal do leta 2014 za vgradnjo ustreznega čipa. Do konca leta 2016 pa je trajalo, da je Apple omogočil delovanje čipa NFC tudi za branje čipov ostalih naprav.

Kar se plačevanja s telefonom tiče, je NFC tehnologija v iPhonih in Applovih pametnih urah omejena le na aplikacijo Apple Pay, ki je zaenkrat na voljo v 50 državah širom sveta, od katerih je 20 držav članic Evropske unije. Glede na predlog novega zakona proti elektronskemu pranju denarja, ki je nedavno bil predstavljen v nemškem parlamentu, bi se to znalo kaj kmalu spremeniti. Sprejetje zakona sicer ni še gotovo, saj mora predlog preučiti še zgornji dom parlamenta, kar se ne bo zgodilo pred prihodnjim letom.

Vir: 9to5Mac

Zakon ravno tako ne omenja Appla po imenu, vendar je očitno, da bo ravno Apple s tem zakonom največ izgubil. Skozi Apple Pay je mogoče plačevati z različnimi vrstami kartic in bančnih računov, vendar Apple za vsako transakcijo obračuna 0,15 % provizije. Novi predloga zakon namreč vsem ponudnikom elektronskih finančnih storitev nalaga brezplačno odprtje svojih platform konkurenci, v to kategorijo pa z NFC čipom v iPhonih spada tudi Apple.

S tem bi se iOS približal Androidu, ki že dolga leta omogoča spremembo privzetih aplikacij za izvajanje določenih funkcij, tudi plačevanja preko NFC-ja (mogoče je izbirati med Google Pay, Samsung Pay, Paypal in ostalimi). Konkurenčne finančne aplikacije se morajo za delovanje na iOS zanašati na veliko bolj okorne metode, kot so recimo QR kode. Ne preseneča, da se je Apple na razvoj dogodkov v Nemčiji odzval negativno, saj so v izjavi za novinarsko agencijo Reuters poudarili, da jih odločitev nemškega parlamenta bega. Sprejetje tovrstnega zakona bi po Applovih besedah lahko znatno ogrozilo zasebnost in varnost uporabniških finančnih informacij.

Nemčija ni edina, ki si prizadeva odpraviti monopole nad finančnimi storitvami. Regulatorni organi Evropske unije že več kot leto dni podajajo negativne izjave glede ekskluzivnosti finančnih storitev na Applovih napravah, skrbi glede možnosti Applovega protikonkurenčnega in monopolnega vedenja je na začetku tega meseca izrazila tudi Margrethe Vestager, ki vodi protimonopolno komisijo Evropske unije.

Uvodna fotografija: 9to5Mac

19/11/2019 11:33 AM