So protivirusne zaščite na mobilnikih povsem neuporabne - Android

So protivirusne zaščite na mobilnikih povsem neuporabne - Android

Večina strokovnjakov opozarja, da moramo svoje naprave zaščititi z učinkovito protivirusno zaščito – vsaj tiste naprave, na katerih tečeta operacijska sistema Windows in Android. Kako pa bi se ti strokovnjaki odzvali na stališče neodvisne organizacije AV-comparatives (ukvarja se s testiranjem protivirusnih zaščit), da večina protivirusnih zaščit na mobilnih telefonih pravzaprav ne koristi nikakršnemu namenu? Organizacija […]

Večina strokovnjakov opozarja, da moramo svoje naprave zaščititi z učinkovito protivirusno zaščito – vsaj tiste naprave, na katerih tečeta operacijska sistema Windows in Android.

Kako pa bi se ti strokovnjaki odzvali na stališče neodvisne organizacije AV-comparatives (ukvarja se s testiranjem protivirusnih zaščit), da večina protivirusnih zaščit na mobilnih telefonih pravzaprav ne koristi nikakršnemu namenu?

Organizacija AV-comparatives je primerjala 250 protivirusnih rešitev za Googlov operacijski sistem Android. Le 80 rešitev je uspešno opravilo osnovni varnostni test, kar predstavlja slabo tretjino vseh testiranih aplikacij.

Primer zavajajoče protivirusne zaščite, ki nima nikakršnega uporabnega učinka.

Protivirusne zaščite same sebe označile za nevarne

Med preostalimi protivirusnimi reštivami, ki so bile izdane od leta 2018 naprej, je bilo kar 30 odstotkov takih, ki so bile zlonamerne aplikacije same po sebi. Raziskovalci so celo opazili, da so nekatere protivirusne rešitve, ki niso prestale testa, same sebe označile za virus.

Zavajajoče protivirusne rešitve se pojavljajo samo zato, da podjetja in oglaševalci lažje pridejo do podatkov uporabnikov naprav. Samo v dveh mesecih od opravljene raziskave protivirusnih rešitev za naprave Android je Google iz svoje trgovine z aplikacijami odstranil 32 tovrstnih zavajajočih aplikacij.

Kako delujejo zavajajoče rešitve?

Raziskovalci so ugotovili, da neučinkovite protivirusne rešitve med skeniranjem datotek ne skenirajo programske kode datoteke ali aplikacije, ampak samo preverijo spletno podatkovno bazo varnih in nevarnih aplikacij in na podlagi tega opredelijo, ali je skenirana datoteka zlonarmena ali ne.

To pomeni, da bi neučinkovita protivirusna zaščita na primer dodelila zeleno luč ponarejeni aplikaciji s ponarejenim imenom com.Facebook, čeprav je tovrstno poimenovanje aplikacije skorajda nemogoče.

AVG velja za pionirja in zanesljivo rešitev, ko govorimo o zaščiti pred zlonamernimi virusi.

Katere rešitve so varne?

Protivirusne rešitve, ki so jih označili za učinkovite, prihajajo izpod rok izkušenih razvijalcev protivirusnih rešitev, kot so AVG, Kaspersky, McAFee in Symantec. Te varno pregledujejo celotno izvorno kodo datoteke ali aplikacije in preverjajo napake v njih.

Protivirusne zaščite na mobilnih napravah niso tako nujne, če uporabljate priljubljene aplikacije, ki so preverjene in znane in ste jih naložili iz preverjenega vira, kot sta uradni trgovini Googla in Appla. Ko se odločite za protivirusne rešitve, zaupajte zgoraj omenjenim blagovnim znamkam in raje plačajte kakšen evro za ustrezno zaščito, kot da svojo napravo zaupate morebitnim nepridipravom.

Pripravil: Mattia Portacci
Uvodna fotografija: pixabay.com

18/03/2019 10:00 AM