Vedno več podjetij prekinja poslovne stike s Huaweijem - Android

Vedno več podjetij prekinja poslovne stike s Huaweijem - Android

Da je Google razveljavil Huaweijevo licenco za Android in Googlove storitve, smo pisali pred nekaj dnevi. Trumpov podpis izvršnega ukaza je poleg Googla prepričal tudi druga velika imena, da prenehajo poslovno sodelovati s Huaweijem. Google je sicer podaljšal pričetek razveljavljenja licence za 90 dni, ostala podjetja pa Huaweiju zaenkrat niso ponudila ničesar podobnega. Intel, Qualcomm […]

Da je Google razveljavil Huaweijevo licenco za Android in Googlove storitve, smo pisali pred nekaj dnevi. Trumpov podpis izvršnega ukaza je poleg Googla prepričal tudi druga velika imena, da prenehajo poslovno sodelovati s Huaweijem.

Google je sicer podaljšal pričetek razveljavljenja licence za 90 dni, ostala podjetja pa Huaweiju zaenkrat niso ponudila ničesar podobnega.

Intel, Qualcomm in ostali

Huaweijev procesor Kirin 980 je bil eden izmed prvih, proizvedenih s 7-nanometrskim procesom. Vir: Huawei

Intel, Qualcomm in Broadcom so največja imena na področju proizvodnje mikroprocesorjev in ostalih čipov, vgrajenih v sodobna tiskana vezja na najrazličnejših napravah. Vsa tri podjetja so prekinila poslovne stike s Huaweijem nekaj ur za Googlovim obvestilom. Pridružila pa so se jim še podjetja Western Digital, Micron Technology in, zanimivo, nemški Infineon Technologies.

Huawei se na Intel zanaša za procesorje v svojih račnalnikih in strežnikih. Qualcomm in Broadcom pa dobavljata razne manjše komponente, kot so recimo modemi v telefonih in tablicah, GPS in Bluetooth komunikatorji ipd. Qualcomm in Broadcom nista tako ključnega pomena za Huawei, ki večino čipov v telefonih in tablicah proizvaja sam, Intelova prekinitev pa bi znala predstavljati dolgoročnejši problem za proizvodnjo prenosnikov.

Huawei že dlje časa v stanju pripravljenosti

Huawei naj bi se na takšno stanje pripravljal že dlje časa, zaradi česar so nabrali dovolj zalog procesorjev za tri mesece (po nekaterih poročilih celo za leto dni) nemotenega delovanja.

Veliko bolj zaskrbljujoč udarec Huaweiju predstavlja prekinitev sodelovanja oblikovalca procesorjev ARM, ki ima sicer sedež v Veliki Britaniji in je v lasti japonskega konglomerata SoftBank Group. ARM večini ljudi ni znano ime, gre pa za zelo pomembnega oblikovalca mikroprocesorjev in lastnika patentov, ki se uporabljajo v praktično vseh procesorjih na tablicah in telefonih. Njihove patente uporabljajo Qualcomm, Apple, MediaTek, Samsung in seveda Huawei v svojih Kirin procesorjih.

ARM-jeva prekinitev sodelovanja predstavlja grožnjo za prihodnost Huaweijeve samostojne proizvodnje procesorjev, saj jim ne bodo na voljo inovacije in patenti za nove procesorje. Modeli, ki so trenutno v proizvodnji (recimo Kirin 980), ne bodo ogroženi, Huawei pa naj bi bil že blizu konca razvoja procesorja Kirin 985, ki bo nasledil trenutne modele.

Govorice so pričele krožiti tudi o morebitni Microsoftovi prekinitvi sodelovanja, predvsem zaradi umika Huaweijevih prenosnikov iz Microsoftove spletne trgovine. Microsoft Huaweiju poleg licenc za operacijski sistem Windows nudi tudi svojo platformo za storitve v oblaku, imenovano Azure.

Uvodna fotografija: Pond5

 

24/05/2019 08:30 AM