Vine je dobil uradnega naslednika v obliki novega družabnega omrežja Byte - Android

Vine je dobil uradnega naslednika v obliki novega družabnega omrežja Byte - Android

Priljubljena aplikacija za snemanje in deljenje nekajsekundnih videposnetkov Vine je uradno prenehala z delovanjem leta 2017, vendar je njen glavni ustanovitelj Dom Hofmann že leta 2015 pričel z delom na njenen nasledniku, ki je dolgo bil znan le pod imenom V2. Ime se je kasneje spremenilo v Byte, prvotno načrtovani uradni datum izida pa je […]

Priljubljena aplikacija za snemanje in deljenje nekajsekundnih videposnetkov Vine je uradno prenehala z delovanjem leta 2017, vendar je njen glavni ustanovitelj Dom Hofmann že leta 2015 pričel z delom na njenen nasledniku, ki je dolgo bil znan le pod imenom V2.

Ime se je kasneje spremenilo v Byte, prvotno načrtovani uradni datum izida pa je bil spomladi lanskega leta, ki se je zaradi tehničnih težav nedoločeno premaknil. V soboto je Hofmann nepričakovano oznanil, da aplikacija ni več v testni fazi in da je uradno izšla za operacijska sistema Android in iOS.

Byte ne gre mešati s podjetjem ByteDance, ki ima v lasti izjemno priljubljeno aplikacijo in omrežje TikTok, ki je v le dveh letih in pol po izidu dosegla neverjetnih 1,5 milijarde uporabnikov. Byte je že pred izidom TikToka bil zasnovan podobno, saj je glavno atrakcijo predstavljala možnost dodajanja glasbe po izbiri k poljubnim videoposnetkom in slikam. TikTok je medtem že pričel uporabnikom ponujati možnost uporabe licencirane glasbe znanih ustvarjalcev, kar je znatno prispevalo k priljubljenosti.

Poglavitno razliko med aplikacijama Byte in TikTok predstavlja omejitev dolžine videoposnetkov, ki na TikToku znaša eno minuto, na Bytu pa le pičlih šest sekund, enako kot pri predhodniku Vine. V trenutni fazi ima Byte na voljo funkcije, ki jih pričakujemo od družabnih omrežij: možnost raziskovanja po trendih, urejanje in sledenje uporabniškim profilom ter zid z objavami. Tako manjkajo nekatere funkcije, ki so znatnega pomena pri TikToku, npr. uporaba filtrov pri zajemanju videposnetka in širši nabor možnosti urejanja videposnetka po želji.

Byte namesto tega želi ustvarjalcem ponuditi zgodnjo možnost profitiranja od svojih vsebin. Slednje manjka pri aplikacijah, kot sta TikTok in Snapchat, kjer so se ustvarjalci morali preseliti na YouTube za možnost služenja od oglaševanja. V zgodnji fazi bo Byte ustvarjalcem ponujal določen delež celotnega prihodka omrežja, kar naj bi se kasneje dopolnilo z oglaševalskim denarjem. Na samem začetku bo podjetje ustvarjalce podpiralo iz lastnih finančnih sredstev, vsaj dokler platforma ne pritegne širšega občinstva in posledično interesa oglaševalcev.

Pristop spomni na Microsoftovo platformo Mixer, ki je pritegnila velik delež najbolj priljubljenih ustvarjalcev s konkurenčnega Twitcha ravno zaradi bolj dobičkonosnih pogojev sodelovanja. Hofmann se že od leta 2018 aktivno udeležuje foruma, ki je bil namenjen uporabnikom beta različice Byta, in je mnenja, da bi se morala družabna omrežja bolj aktivno posvetiti mnenju uporabnikov pri ponujanju storitev. Nekateri priljubljeni ustvarjalci s TikToka in Snapchata so že prešli na Byte, vendar je težko presoditi, če se bo pristop dolgoročno poznal na priljubljenosti.

Uvodna fotografija: Byte

27/01/2020 11:05 AM