WhatsApp bo omejil posredovanje sporočil - Android

WhatsApp bo omejil posredovanje sporočil - Android

Priljubljena aplikacija WhatsApp pričenja z omejevanjem posredovanja sporočil. To pomeni, da bo približno 1,5 milijarde uporabnikov sporočila lahko posredovalo le v pet klepetov. Julija lani je bilo število omejeno na 20 klepetov, pred omejitvijo so uporabniki sporočila lahko posredovali v 256 klepetov. Novico je v ponedeljek oznanila podpredsednica WhatsAppovega oddelka za strategijo in komunikacije. Po […]

Priljubljena aplikacija WhatsApp pričenja z omejevanjem posredovanja sporočil. To pomeni, da bo približno 1,5 milijarde uporabnikov sporočila lahko posredovalo le v pet klepetov. Julija lani je bilo število omejeno na 20 klepetov, pred omejitvijo so uporabniki sporočila lahko posredovali v 256 klepetov. Novico je v ponedeljek oznanila podpredsednica WhatsAppovega oddelka za strategijo in komunikacije.

Po poročanju tiskovne agencije Reuters so se pri WhatsAppu za ta korak odločili zaradi nevarnosti, ki jo nenadzorovano širjenje govoric predstavlja javnosti. Julija lani je v Indiji prišlo do umora petih moških zaradi govoric, razširjenih preko WhatsApp, o skupini moških, ki ugrablja in zlorablja otroke. Nasilje se je razširilo in skupno število smrtnih žrtev je naraslo na vsaj 30, število ranjenih pa ostaja neznano.

Takrat je bila uvedena globalna omejitev na posredovanje sporočil v 20 klepetov, v Indiji na 5 klepetov. Poleg omejitve posredovanja je WhatsApp pričel tudi s posebnim označevanjem posredovanih sporočil.

Val nasilja je zajel večinski del Indije, ki predstavlja večino uporabnikov WhatsAppa – okoli 250 milijonov.

Na žalost to ni edini incident, do katerega je prišlo zaradi širjenja neutemljenih govoric preko WhatsApp. V Mehiki je novembra lani množica ljudi zažgala dva moška zaradi podobnih govoric o ugrabljanju otrok in trgovini z organi.

Poleg širjenja tovrstnih govoric je WhatsApp prišel na slab glas med brazilskimi predsedniškimi volitvami, med katerimi je po ocenah analitikov prišlo do množičnih zlorab aplikacije za širjenje politične propagande v prid zmagovalnemu kandidatu Bolsonaru, ki je tovrstne obtožbe zanikal.

WhatsApp je hčerinsko podjetje Facebooka, ki se je že znašel v podobni zagati zaradi zlorabe platforme s strani ruskih obveščevalnih služb, ki naj bi uporabljale strani na Facebooku za širjenje politične propagande in lažnih novic (ang. fake news) v prid Donaldu Trumpu. Zaradi tovrstnih obtožb se je moral lani generalni direktor Mark Zuckerberg zagovarjati pred ameriškim senatom.

Zaradi povezanosti in možnosti izbire se lažne govorice hitro širijo med uporabniki družbenih omrežij.

Zarad zasnove WhatsAppa, ki ponuja šifriranje sporočil na strani prejemnika in ponudnika, je težko omejiti širjenje neresničnih sporočil. Možno pa je združevati podatke, pridobljene s pregledovanjem milijonov sporočil, v podatkovne baze, ki so naprodaj raznim marketinškim skupinam in podjetjem. To naj bi se zgodilo med brazilskimi volitvami. Obstaja seveda tudi možnost, da bi ljudje namerno začeli širiti neresnične govorice o določenih ljudeh v upanju, da jih doleti nekaj slabega.

Omejitev bo stopila v veljavo prihodnji ponedeljek preko posodobitve aplikacije, najprej za uporabnike Androida, nato še za iOS.

23/01/2019 10:00 AM